خانه / مدیریت پارکینگ

مدیریت پارکینگ

معرفی راهکار

یکی از روش های شناسایی و کنترل تردد وسایل نقلیه (بدون در نظر گرفتن نوع و اندازه خودرو) استفاده از فن آوری RFID است. بدین ترتیب برای هر خودرو یک شناسه الکترونیک یا Tag در نظر گرفته می شود و طبق فرآیندی اطلاعات خودرو به نرم افزار مدیریت پارکینگ وارد شده و به همراه شناسه الکترونیکی در بانک اطلاعات نرم افزار ذخیره می شود. این روش شناسایی یکی از پرکاربردترین روش های شناسایی خودروها می باشد به نحویکه هم اکنون از پارکینگ های مجتمع های مسکونی گرفته تا سازمان ها و کارخانه جات بزرگ از این فن آوری استفاده می نمایند.

pl5754378-shopping_center_rfid_parking_management_system_with_tcp_ip_communication

بازخوان اطلاعات نیز می باید در ورودی و خروجی پارکینگ‌ها به نحوی نصب شوند که در بهترین موقعیت اطلاعات تگ هر خودرو تشخیص و شرایط ارسال فرمان ورود و یا خروج برای خودروها مهیا شود. راه بندهای درب ورودی و خروجی نیز به نرم افزار سامانه، متصل می‌شوند زیرا با راه اندازی سامانه پاد درب‌ها می توانند به صورت خودکار فرمان باز و بست را دریافت نمایند. حال با نزدیک شدن خودرو به درب ورودی و یا خروجی پارکینگ، اطلاعات خودرو در نرم افزار سامانه پاد انتقال و ثبت می‌گردد و برای عبور خودرو فرمان باز شدن راه بندها صادر می‌شود و پس از عبور خودرو (که توسط چشم‌های الکترونیکی کنترل می شود) راه بندها به صورت خودکار بسته می شوند. لازم بذکر است در این سامانه امکان صدور فرامین به صورت دستی نیز وجود دارد تا کاربران در مواقع اضطراری و لزوم راه بندها را باز یا بسته نگه دارند.

 

همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، تگ‌های استفاده شده در این سیستم از نوع خرد شونده می باشند یعنی در صورتی که شخصی بخواهد با تگ خودروئی دیگر وارد پارکینگ شود باید تگ را از خودرو جدا نماید تا بر روی شیشه خودروی خود بچسباند، در این هنگام تگ به چند تکه تقسیم(خرد) شده و امکان استفاده از این تگ از بین می رود.

مقایسه راهکارها از دیدگاه برند و کارایی

در حوزه شناسایی خودرو با استفاده از فن آوری RFID برندهای معتبر آمریکایی ، اروپایی و آسیایی محصولات مختلفی ارائه نموده اند. تنوع این محصولات و تنوع قیمت های آنها عملاً موجب سردرگمی مشتریان گردیده و گاهاً برخی مشتریان علارقم پرداخت هزینه های گزاف نتوانسته اند به اهداف خود برسند. به نظر می رسد در اجرای پروژه های RFID در حوزه پارکنیگ، توجه به نیاز واقعی کاربران در انتخاب برند مناسب دارای اهمیت فراوانی می باشد. با توجه به تجارب گروه نوین تگ به نظر می رسد برند های آسیایی معتبر جهت اجرای پروژه های کوچک مانند مجتمع های مسکونی مناسب بوده و جهت اجرای پروژه های بزرگ مانند کارخانه جات با درب های متعدد استفاده از برند های اروپایی و آمریکایی مناسب می باشد.

pegasus nedap impinj motorola

خصوصیات راهکار نوین تگ

  • ارائه مشاوره قبل از اجرای پروژه جهت انتخاب برند مناسب با توجه به ابعاد و شرایط پروژه
  • آشنا بودن کارشناسان مجموعه به انواع برندهای معتبر در این زمینه
  • تست محیط اجرای پروژه جهت اطمینان از عدم آلودگی فرکانسی و تداخل امواج
  • امکان توسعه نرم افزار و اتصال آن به سیستم های حوزه نیروی انسانی (ویژه سازمانها)
  • اجرای پروژه بدون نیاز به رایانه و تجهیزات مشابه (ویژه مجتمع های مسکونی کوچک)
  • ارائه مناسبترین قیمت در میان کلیه راهکارهای مشابه

مشخصات فنی راهکار نوین تگ

نوع محصول کارتخوان یا ریدر
روش شناسایی UHF RFID
فرکانس ۸۶۵-۸۶۸MHz
برد کارتخوان ۵ – ۸ متر
پورت ارتباطی Wiegand, RS232, RS485
نمایشگر LED
هشدار صوتی بیزر
ابعاد ۲۵۵× 255× 35 میلیمتر
وزن ۹۰۰ گرم
دمای کاری -۲۵ تا ۷۰ درجه سانتیگراد
درجه حفاظت محیطی IP54
ولتاژ کاری ۹ ولت DC
جریان مصرفی ۱۰۰ میلی آمپر

نمونه های نصب شده